Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Na sportową wągrowiecką arenę zawitała nowa dyscyplina

Zdjęcie aktualności Na sportową wągrowiecką arenę zawitała nowa dyscyplina Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pixabay

Na sportową wągrowiecką arenę zawitała nowa dyscyplina. Swimrun to połączenie biegu przełajowego i pływania na wodach otwartych. Grupę tworzą Wioletta Kowalczyk, Agnieszka Gałowska, Mirosław Musielak, Robert Ognik, Paweł Nowak. Ten ostatni jest promotorem grupy. Ma na koncie udział w triathlonowych biegach. Jest podwójnym Ironmenem, a także uczestnikiem wyścigów w ultramaratonie, czyli na dystansie dłuższym niż 42 kilometry i 195 metrów.


W grupie trenują osoby, które uprawiają lodowe pływanie. Agnieszka Gałowska zdobyła przecież pięć medali w ostatnich mistrzostwach Europy w morsowym pływaniu. Odbyły się w Gdańsku. Na jednym z wągrowieckich treningów przez cztery jeziora grupa pokonała 19 kilometrów w tym trzy i półkilometrowe pływanie.


Swimrun jest biegowo-pływackim wyścigiem. Trasy prowadzą przez jeziora, morza, skalne tereny, mokradła, czy lasy. Uczestnik biegnie i płynie jedynie z tym co ma na sobie. Reasumując jest to połączenie przełajowego biegania oraz pływania na otwartych wodach.
Kolebką tej dyscypliny sportu jest Szwecja. W tym kraju odbył się pierwszy wyścig. Z tego języka wywodzi się nazwa cyklu zawodów serii mistrzostw świata „z wyspy na wyspę”.

(Cezary Kucharski)