Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Muzeum Ziemi Pałuckiej zaprasza na wystawę „Rene Magritte. Prace graficzne”

Zdjęcie aktualności Muzeum Ziemi Pałuckiej zaprasza na wystawę „Rene Magritte. Prace graficzne” fot. materiały prasowe
Po sukcesach na Łotwie i Litwie w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie – w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego w dniach 11.03 do 19 .06 2022r. zagości unikatowa wystawa prac Rene Magritte`a pochodzących z prywatnej kolekcji z Francji.
 
Wystawa prezentować będzie 86 oryginalnych prac graficznych jednego z największych mistrzów sztuki współczesnej- artysty, który na zawsze zmienił postrzeganie świata. Składają się na nią dwa zbiory litografów: „ Les Chants de Maldoror” i „ Les nécessités de la vie et les conséquences des rêves ”.
Zbiór - Les Chants de Maldoror (Pieśni Maldorora) to poetycka powieść składająca się z 6 pieśni. Została napisana w latach 1868-1869 przez znanego pod pseudonimem hrabia de Lautréamont, urodzonego w Urugwaju francuskiego pisarza Izydora Ducasse. Wielu surrealistów na początku XX w. przytaczało tę powieść jako główną inspirację dla ich własnych dzieł. Tak samo było w przypadku René Magritte'a, który stworzył całą serię ilustracji do Les Chants de Maldoror, prezentowanych na tej wystawie. Litografie te ukazały się w Belgii w 1948 roku w wydawnictwie La Boétie.
 
Drugi zbiór prezentowany na wystawie to „Les nécessités de la vie et les conséquences des rêves”(Potrzeby życia i konsekwencje snów).
 
Rene Magritte był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i sławnych malarzy surrealistycznych wszech czasów. Był niezwykle wpływowy w transformacji sztuki surrealistycznej w ruchu pop-artu, dzięki swoim dziełom i wyrazistemu stylowi, który wykształcił w trakcie swojej kariery. Prace Magritte'a często pokazują zbiór zwykłych przedmiotów w nietypowym kontekście, nadając nowe znaczenia znanym rzeczom. Typowym w jego malarstwie jest posługiwanie się przedmiotami jako czymś innym niż się wydają. Magritte określił swoje obrazy jako „widzialne obrazy, które niczego nie kryją; wywołują tajemnicę i rzeczywiście, gdy ktoś widzi jeden z moich obrazów, zadaje sobie to proste pytanie: „Co to znaczy?”. To nic nie znaczy, ponieważ tajemnica też nic nie znaczy, jest niepoznawalna”.
 
Wystawa odbywa się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Żnina.
 
Nad wydarzeniem patronat medialny sprawuje WASZE RADIO FM!
 
Wystawa organizowana jest przy współpracy z Art Expo.
 
Ceny biletów dla zwiedzających: 30 zł, 20zł i 10 zł.