Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Muzeum Regionalne w Wągrowcu bez dotacji z ministerstwa kultury na remont budynku

Zdjęcie aktualności Muzeum Regionalne w Wągrowcu bez dotacji z ministerstwa kultury na remont budynku fot. UM Wągrowiec

Wągrowiec nie dostał pieniędzy na remont Muzeum Regionalnego. Złożona aplikacja wnioskowała o niespełna pięć milionów złotych. Dotyczył pieniędzy z programu Kultura Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021. Dyrekcja i samorządowcy już wysłali kolejny wniosek o dofinansowanie.

Wągrowiecka dokumentacja we wrześniu została pozytywnie oceniona merytorycznie przez ekspertów. Później tak zwany komitet selekcyjny zarekomendował do kolejnego etapu wybrane wnioski. Lista rankingowa nie została opublikowana. Na początku listopada ze 131 aplikacji wybrano 110 i przekazano je do następnej merytorycznej oceny. Z tej puli dofinansowano szesnaście. Lista rankingowa ponownie nie została udostępniona. Dyrekcja muzeum otrzymała informację, że wniosek merytorycznie był dobrze skonstruowany. Utratę punktów spowodowało priorytetowe potraktowanie budynków całkowicie zdegradowanych. Stało się tak pomimo dołączenia do dokumentacji opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, który twierdzi, że stan obiektu uprawnia do remontu i adaptacji. Niewystarczające było także przypisanie zasobów do możliwości ich użycia.

Mówiła Małgorzata Kranc-Rybczyńska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Wyniki drugiego projektu, w którym muzeum złożyło akces mają być z nane w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Władze placówki optymistycznie patrzą w przyszłość i mają nadzieję, że ich starania zostana zauważone podczas przyznawania grantów choćby w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(Cezary Kucharski)