Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Marszałek województwa kujawsko – pomorskiego został prezydentem Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba

Zdjęcie aktualności Marszałek województwa kujawsko – pomorskiego został prezydentem Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek województwa kujawsko – pomorskiego został prezydentem Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Compostelli . Piotr Całbecki został wybrany przez delegatów tej organizacji podczas konferencji online. Spotkanie członków federacji z powodu epidemii nie mogło się odbyć w inny sposób. Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba skupia się na umacnianiu wspólnego europejskiego dziedzictwa i kulturowego wkładu różnych krajów Europy do historii i tożsamości kontynentu. Należą do niej regiony i organizacje ośmiu krajów: Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Francji, Holandii i Polski. Podczas poniedziałkowego zebrania uczestnicy przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu i podsumowali działania federacji w 2019 roku. Przedstawione zostały także propozycje aktywności na jubileuszowy rok 2021.

- Prezydencja Kujawsko-Pomorskiego przypada na trudny czas panującej epidemii. Jednocześnie rok 2021 jest jubileuszowym rokiem świętego Jakuba, co jest znakomitą okazją do promocji idei pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Zdajemy sobie sprawę, że planowanie imprez turystyczno-kulturalno-rekreacyjnych w dobie pandemii jest trudne, ale mimo wszystko chcemy wykorzystać czas prezydencji na przybliżenie mieszkańcom Kujaw i Pomorza, a także naszym partnerom z federacji walorów dróg Camino Polaco – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. 3 października 1987 roku sieć została ogłoszona przez Radę Europy pierwszym europejskim szlakiem kulturowym, a gwarantem jego certyfikatu została Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba. Federację założono w kwietniu 2011 roku, a jej głównym celem jest promocja kulturalna i turystyczna szlaku. 

Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów, fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa wiedzie od Brodnicy, poprzez Toruń, Inowrocław, Mogilno, aż do granicy z województwem wielkopolskim.

(MJ, UMWKP)