Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Kto z Pałuk i północnej Wielkopolski zasiądzie w Parlamencie? Nazwiska nowych posłów i senatorów

Zdjęcie aktualności Kto z Pałuk i północnej Wielkopolski zasiądzie w Parlamencie? Nazwiska nowych posłów i senatorów fot. materiały prasowe

Znamy nazwiska kandydatów, którzy w niedzielnych wyborach otrzymali mandat do sejmu.

W okręgu 4, który obejmuje m.in. powiaty żniński, mogileński i nakielski zasiadać w ławach poselskich będzie 12 osób, a są to: Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Włodzisław Giziński, Iwona Karolewska, Norbert Pietrykowski, Agnieszka Kłopotek, Krzysztof Gawkowski  , Łukasz Schreiber, Paweł Szrot, Piotr Król i Bartosz Kownacki.

Z kolei w okręgu nr 37, do którego należy m.in. powiat gnieźnieński przewidzianych jest 9 mandatów. Do Sejmu nowej kadencji wejdą: Paulina Hennig-Kloska, Michał Pyrzyk, Zbigniew Hoffman, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Ryszard Bartosik, Michał Kołodziejczak, Tomasz Nowak, Tadeusz Tomaszewski.

Jeszcze okręg 38 czyli ten, w którym głosowali m.in. mieszkańcy powiatów wągrowieckiego, chodzieskiego, obornickiego i złotowskiego. Mandat poselski w niedzielnych wyborach otrzymali Jakub Rutnicki, Maria Małgorzata Janyska, Piotr Głowski, Henryk Szopiński, Krzysztof Czarnecki, Marcin Porzucek, Grzegorz Piechowiak, Krzysztof Paszyk i Adam Luboński.

Znane są już też wyniki wyborów do senatu. W okręgu nr 88 obejmującym powiaty chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki i złotowski najwięcej głosów otrzymał kandydat Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld. Będzie to jego druga kadencja w Senacie. W 2019 roku z powodzeniem pokonał kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości Jolantę Turczynowicz-Kieryłło. W tych wyborach otrzymał 82 498 głosów. To jest o około 5 tysięcy więcej niż przed czterem laty oraz o pawie 30 tysiecy więcej niż kandydat PiS-u, który uplasował się na drugim miejscu.

W okręgu 92, który obejmował m.in. powiat gnieźnieński zwyciężył Grzegorz Fedorowicz z Trzeciej Drogi. Otrzymał 111 128 głosów. Drugi był Krzysztof Ostrowski z PiS-u z wynikiem 72 468 głosów. Na kolejnych miejscach uplasowali się Michał Jurga z Konfederacji, Mirosław Piasecki startujący ze swojego komitetu oraz Dawid Przybylski z Ruchu Dobrobytu i Pokoju.

W okręgu 10, w którego skład wchodziły powiaty mogileński, nakielski, żniński, inowrocławski i sępoleński senatorem został Ryszard Brejza z Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 90 083 głosy. To prawie o 20 tysięcy głosów więcej niż aktualny wojewoda kujawsko-pomoski Mikołaj Bogdanowicz, który zajął drugie miejsce. Wato przypomnieć, że Bogdanowicz w poprzednich wyborach do senatu też przegrał z Brejzą, ale Krzysztofem, czyli synem prezydenta Inowrocławia.

Powiat obornicki jest częścią okręgu senackiego nr 89. Tu kandydat Koalicji Obywatelskiej zmiażdżył pozostałych ubiegających się o mandat. Jan Filip Libicki otrzymał 119 190 głosów, kandydatka PiS-u połowę mniej, a na kandydata Konfederacji zagłosowało 26 809 osób.

(Maciej Januchowski)