Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jazda konna jako sposób na walkę ze stresem

Zdjęcie aktualności Jazda konna jako sposób na walkę ze stresem fot. materiały prasowe

Jazda konna z powodzeniem może stać się prawdziwą pasją i dobrym sposobem spędzania wolnego czasu. Dzisiaj, w świecie pełnym napięć i szybkiego tempa życia, coraz więcej ludzi odkrywa, że sport ten może być również skutecznym narzędziem w walce ze stresem i napięciem. Sprawdźmy, w jaki sposób jazda konna może w tym pomóc.

 

Jak jeździć konno, by się odstresować?

Jazda konno to świetny sposób na pozbycie się stresu. Dlaczego? Ponieważ, siedząc na koniu, bardzo ważne jest zrelaksowanie się. Aby to osiągnąć, należy skupić się na swojej pozycji oraz równowadze. Równie istotne jest też pamiętanie o tym, by wolno oddychać. Podczas stresu serce bije szybciej, a to wyzwala w organizmie reakcję ucieczki lub walki. Co za tym idzie, usztywnia mięśnie oraz wpływa negatywnie także na konia.

Dbając o prawidłową postawę i spokojny oddech, można bardzo dobrze się zrelaksować i skupić na tym, co jest teraz. Uciekając myślami w stresujące chwile lub problemy, nie będziesz odczuwać żadnej przyjemności z jazdy, a do tego ciężko Ci będzie porozumieć się z koniem, gdyż wyczuje Twoje emocje i będzie reagować skróceniem kroku lub podniesieniem głowy zbyt wysoko.

Jazda na koniu = endorfiny

Jazda na koniu to doskonała forma ćwiczeń na świeżym powietrzu. Już samo to w sobie uwalnia endorfiny, które sprawiają, że można poczuć się szczęśliwym oraz zrelaksowanym, a co za tym idzie – zredukować stres. Jazda konno ma także inne zalety, czyli:

  • Wzmocnienie mięśni – jazda angażuje wiele grup mięśniowych, od nóg po plecy i ramiona, co przyczynia się do ich wzmocnienia.

  • Poprawa równowagi – aby utrzymać się w siodle, jeździec musi stale doskonalić swoje poczucie równowagi.

  • Hartowanie ciała – regularne jazdy w różnych warunkach atmosferycznych uczą organizm adaptacji do zmiennego klimatu.

  • Umiejętności społeczne – nauka zaufania do konia jest fundamentalna w jeździectwie i przekłada się na inne sfery życia.

  • Podniesienie samooceny – realizowanie kolejnych etapów nauki jeździectwa buduje pewność siebie.

Jeżdżąc konno, można także spędzić czas ze swoimi znajomymi lub partnerem, co dodatkowo sprzyja budowaniu więzi oraz zachęca do pozytywnego nastawienia. Warto zatem skompletować cały strój, czyli przede wszystkim założyć bryczesy damskie lub męskie, znaleźć najbliższą stajnię i zacząć jeździć konno!

Przebywanie z koniem odstresowywuje

Bliskość konia działa na ludzi kojąco. Wielu badaczy potwierdza, że interakcja z tym zwierzęciem obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie. Dlatego też jeździectwo często jest polecane osobom przeżywającym silne napięcia czy trudne chwile w życiu. Świadome przebywanie w towarzystwie konia i obserwowanie jego zachowania to doskonała terapia.

Poza tym jazda konna na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, dodatkowo wzmacnia połączenie z naturą. Drzewa, rośliny, śpiew ptaków – wszystko to działa na zmysły, pomagając wyciszyć umysł i poczuć głęboki spokój. W efekcie jeździectwo staje się nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także drogą do duchowej harmonii.

(artykuł sponsorowany)