Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jak wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka?

Zdjęcie aktualności Jak wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka? fot. nadesłane

O zęby dzieci należy dbać już od najmłodszych lat życia, jeżeli chcemy, by nasz brzdąc w przyszłości uniknął problemów z próchnicą czy innymi chorobami jamy ustnej. Maluchom, które ukończyły trzeci rok życia i opanowały właściwą technikę szczotkowania, możemy śmiało zakupić do codziennego mycia zębów szczoteczkę soniczną. To znakomite rozwiązanie, ponieważ taka szczoteczka nie dość, że czyści jamę ustnej znacznie skuteczniej niż szczotka manualna, to jeszcze posiada wiele udogodnień, ułatwiających dzieciom mycie i zachęcających je do regularnego szczotkowania. Pytanie tylko, jak wybrać możliwie najlepszą szczoteczkę soniczną dla swojego szkraba?

 

Zakup dziecku szczoteczki sonicznej to świetny pomysł, ale tylko wówczas, gdy kupujemy maluchowi właściwy dla niego sprzęt i gdy robimy to w odpowiednim czasie. Na rynku znajdziemy wprawdzie szczoteczki soniczne już dla najmłodszych dzieci, jednak my radzimy, by w podobne urządzenie zaopatrzyć pociechę dopiero w momencie, gdy ta ukończy trzeci rok życia i będzie potrafiła świadomie i w miarę samodzielnie myć swoje ząbki.

Zanim kupisz dziecku szczoteczkę soniczną

Zanim u dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy przecierać szkrabowi dziąsła specjalnym jałowym gazikiem, zwilżonym letnią, przegotowaną wodą. Później – gdy pierwszy ząbek mleczny się pojawi - zaleca się już natomiast zakup brzdącowi pierwszej szczoteczki manualnej; najlepiej, by była to szczoteczka w formie gryzaka, która będzie dziecko uczyła właściwej techniki szczotkowania, a przy okazji będzie stanowić dla maluszka atrakcyjną zabawkę.

Jak zaznaczono na samym wstępie tekstu, na pierwszą szczoteczkę soniczną dziecko powinno być gotowe mniej więcej po ukończeniu trzeciego roku życia. Tylko jak wybrać szkrabowi tę, która będzie skuteczna, a przy tym w pełni bezpieczna?

Dlaczego warto kupić dziecku szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to dla trzyletniego dziecka znacznie lepszy wybór niż szczoteczka manualna z kilku prostych względów. Gwarantuje ona:

  • większą skuteczność mycia (szczoteczki soniczne podczas jednego czyszczenia usuwają z jamy ustnej maluszka wielokrotnie więcej bakterii niż te manualne),
  • bezpieczeństwo (szczoteczkami sonicznymi niemal nie sposób zrobić sobie krzywdy, ponieważ ich subtelne ruchy są dostosowane do wieku i potrzeb dzieci),
  • komfort czyszczenia (wystarczy, że maluch przyłoży szczoteczkę soniczną do zębów, a ta sama umyje za niego jamę ustną; korzystając z takiej szczoteczki, szkrab nie musi wykonywać żadnych dodatkowych ruchów ani dbać o zachowanie właściwej techniki mycia),
  • ułatwienia dla dzieci (dostępne na rynku szczoteczki soniczne dla dzieci automatycznie odmierzają właściwy czas szczotkowania zębów, pozwalają dziecku dobierać tryb mycia do indywidualnych potrzeb czy też za sprawą czujników siły nacisku chronią szkraba przed podrażnieniami),
  • elementy zachęcające malucha do regularnego mycia ząbków (mówimy tutaj o kolorowych, przedstawiających bajkowych bohaterów rękojeściach szczoteczek, czy też aplikacjach, instruujących malucha, w jaki sposób należy właściwie myć ząbki).

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów szczoteczki dla dziecka?

Wybór szczoteczki sonicznej dla dziecka to nie lada wyzwanie. Wśród podobnych produktów panuje bowiem spora różnorodność – na rynku znajdziemy zarówno szczoteczki soniczne za około 50 złotych, z podstawowymi programami czyszczącymi i funkcjami, jak i bardziej zaawansowane dziecięce szczoteczki soniczne, które wiążą się z kosztem 200-250 złotych. Propozycje ciekawych urządzeń znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-dla-dzieci

Wybierając szczoteczkę soniczną dla swojego malucha, powinieneś zwrócić uwagę na pięć najważniejszych elementów:

  1. Wielkość główki czyszczącej - zadbaj o to, by wybrana przez Ciebie szczoteczka miała końcówkę wielkości dopasowanej do wieku Twojego maluszka.
  2. Twardość włókien - włókna w dziecięcych szczoteczkach sonicznych powinny być miękkie i delikatne, tak aby minimalizować ryzyko podrażnień.
  3. Sposób zasilania - na rynku znajdziemy dziecięce szczoteczki soniczne zasilane akumulatorowo i bateryjnie. Wygodniejszą opcję stanowi urządzenie zasilane akumulatorowo, ponieważ ładować je trzeba jedynie raz na jakiś czas i nie zaprząta nam głowy koniecznością regularnej wymiany baterii.
  4. Tryby czyszczące - najlepiej wybrać model, oferujący przynajmniej dwa tryby mycia: klasyczny i do delikatnego czyszczenia. Dzięki temu nasz malec będzie mógł dobrać sposób czyszczenia do indywidualnych potrzeb.
  5. Dodatkowe funkcje i ułatwienia - przydatne w przypadku dzieci szczególnie są czasomierze i czujniki siły nacisku, ale godny uwagi dodatek stanowi na pewno również aplikacja, która nie tylko uczy dziecko właściwego mycia ząbków, ale również dostarcza mu podczas szczotkowania doskonałej zabawy.

Wybór właściwej szczoteczki sonicznej dla dziecka to w żadnym wypadku nie jest sprawa prosta, ale jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe parametry, powinien on być znacznie łatwiejszy. W przypadku problemu z podjęciem właściwej decyzji, zawsze możesz skonsultować się ze stomatologiem, który po analizie stanu jamy ustnej brzdąca doradzi, który model soniczny może dla naszego szkraba okazać się najlepszym rozwiązaniem.

(materiał partnera)