Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jak rozbudzić w uczniu zainteresowanie przedmiotami ścisłymi?

Zdjęcie aktualności Jak rozbudzić w uczniu zainteresowanie przedmiotami ścisłymi? fot. materiały prasowe

Przedmioty ścisłe dla niektórych są prawdziwą pasją, dla innych bywają utrapieniem. Matematyka, fizyka, czy chemia to dziedziny, które mogą sprawiać trudności osobom mającym uzdolnienia humanistyczne. Jednak, aby zrozumieć otaczającą rzeczywistość i nauczyć się w niej funkcjonować konieczna jest przynajmniej znajomość podstaw każdej ważnej dziedziny nauki, w tym matematyki, czy fizyki.

 

Co może pomóc wzbudzić zainteresowanie przedmiotami ścisłymi?

Pierwszymi nauczycielami każdego dziecka są jego rodzice. To oni pokazują mu świat w pierwszych latach życia. Obserwują jego naturalne talenty i kierują ich rozwojem. Później przychodzi czas na edukację przedszkolną i integrację z grupą rówieśników, a następnie zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin w szkole podstawowej i rozszerzanie jej w późniejszych latach w liceum, czy technikum, kiedy już dziecko lepiej zdaje sobie sprawę ze swoich zdolności. Niektórzy w wieku nastoletnim mają już pomysł na życie i to, kim chcą zostać w przyszłości, inni jeszcze go szukają. 

Rola nauczycieli na tych etapach edukacji jest bardzo ważna. Mogą oni pomóc rozbudzić w uczniach zainteresowanie przedmiotem, na tyle, aby stał się on ich pasją w przyszłości. Mogą też sprawić, że mniej zdolni uczniowie oraz tacy, których dany przedmiot specjalnie nie interesuje, zaciekawią się nim przynajmniej w zakresie ogólnym, koniecznym dla przyswojenia podstawowej wiedzy. Jednak nawet najlepszy nauczyciel nie będzie w stanie zainteresować ucznia daną dziedziną wystarczająco, jeśli nie będzie miał do pomocy odpowiednich materiałów i podręczników, z których uczeń korzysta także w domu.

Jaki powinien być podręcznik do nauki przedmiotów ścisłych?

Napisany prostym i przystępnym dla ucznia językiem podręcznik to podstawa sukcesu w rozbudzaniu zainteresowania danym przedmiotem. Przykładowo, taki z zakresu fizyki powinien przekazywać wiedzę, posługując się przykładami z codziennego życia, co ułatwi jej zrozumienie. Wiadomo bowiem, że ze zjawiskami fizycznymi każdy ma do czynienia bez przerwy, ale odbywa się to często w sposób nieuświadomiony. 

Dobrze napisany podręcznik, oparty na takich przykładach, przedstawionych nie tylko w sposób opisowy, ale zawierający liczne infografiki dawkowane w małych partiach, a także wiele ciekawostek będzie rozbudzał ciekawość i zachęcał do poszerzania tematu. Dobrym przykładem takiego przekazywania wiedzy jest podręcznik "Odkryć fizykę 1" przeznaczony dla uczniów zaczynających naukę z liceum lub technikum. Zachęca do przeprowadzania eksperymentów przy użyciu przedmiotów użytku codziennego, pomaga w rozwiązywaniu zadań, a także utrwala wiedzę dzięki zamieszczonym na końcu każdego tematu wnioskom. 

Nauka przedmiotów ścisłych może być ekscytująca dzięki nauczycielowi i odpowiednim podręcznikom uczącym w przystępny i ciekawy sposób, który zachęca uczniów do eksperymentowania i zdobywania doświadczeń. Tak zdobyta wiedza zostaje w człowieku na całe życie. Warto o tym pamiętać przy wyborze podręcznika. 

 

(materiał partnera)