Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jak prać zasłony?

Zdjęcie aktualności Jak prać zasłony? fot. nadesłane

Czy można prać zasłony w domu? Tak, wbrew pozorom nie trzeba ich oddawać do pralni. Zobacz, jak prać zasłony w warunkach domowych i jak zabezpieczyć je przed nadmiernymi zagnieceniami.

Pranie zasłon – czynności wstępne, czyli jak przygotować zasłony do prania

Na zasłonach, szczególnie welurowych i welwetowych, niestety dość szybko osiada kurz. Jeśli mamy taką możliwość, warto zasłony lub firany przed praniem wytrzepać.

Nie zawsze jest to możliwe, bo nie każdy ma swój ogród, a trzepanie zasłon na balkonie nie jest dobrym rozwiązaniem. W takim wypadku zasłony trzeba po prostu namoczyć w letniej wodzie z proszkiem lub płynem. Moczenia mogą wymagać też jasne zasłony, które zżółkły na słońcu, a także te, które z czasem zszarzały.

Jeśli w zasłonach są przelotki, najlepiej włożyć całą zasłonę do poszewki na dużą poduszkę. W innym przypadku przelotki mogą obijać się o bęben pralki.

Jedynie grube i ciężkie zasłony (szczególnie te z dużych okien salonowych) mogą nie nadawać się do wyprania w pralce. Gdy nasiąkną wodą, będą ciężkie i pralka może ulec uszkodzeniu. Takie zasłony lepiej oddać do pralni. 

Pranie zasłon – jak odplamić zasłony

Co prawda zasłony wiszą pionowo i nie są bezpośrednio narażone na zaplamienia, ale czasem może zdarzyć się mały wypadek. Na pospolite plamy dobrze działa płyn do naczyń. Można delikatnie zaprać zasłonę wodą z płynem lub przetrzeć miękką gąbką. Trudniejsze plamy można spróbować usunąć wacikiem nasączonym w spirytusie.

Jeśli plamy nie dają się usuwać domowymi sposobami, trzeba sprawdzić, czy daną tkaninę można odplamiać. Nie na wszystkich tkaninach można stosować odplamiacze. Na pewno nie można odplamiać lnu i jedwabiu, natomiast można to robić bezpiecznie w przypadku mikrowłókna i bawełny. Jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta, rozsądnie będzie postawić właśnie na takie zasłony.

Pranie zasłon – proszek czy płyn

Tu wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem tkaniny mamy do czynienia. Wszystkie zasłony można uprać w płynie, ale tylko niektóre można uprać w proszku. Na pewno źle zniosą kontakt z nim welwet i welur. To delikatne, chociaż grube, tkaniny i w ich przypadku lepiej sprawdzi się płyn do prania tkanin delikatnych. Zasłony bawełniane, z mikrowłókna, typu blakcout można uprać w proszku.

Warto pamiętać o zasadach dotyczących jedwabiu. Jedwab to bardzo delikatna tkanina i nie można prać jej tak, jak innych. Do jedwabnych zasłon trzeba użyć detergentu stworzonego specjalnie z myślą o tym szlachetnym materiale. W innym przypadku ryzykujemy zniszczeniem zasłon.

Pranie zasłon – jak zaprogramować pralkę

Przede wszystkim warto pamiętać, że zasłon nie wkłada się do pralki zgniecionych w kulę, ale złożone w luźną kostkę. Dzięki temu po wyjęciu z pralki będą mniej wygniecione i łatwiej dadzą się rozprasować.

Zasłony nie lubią wysokiej temperatury i to niezależnie od tego, z jakiej tkaniny zostały uszyte. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko zagnieceń. Dlatego najlepiej prać je w temperaturze 40°C przy wirowaniu ograniczonym do 400 obrotów na minutę. Jedynie zasłony z mikrowłókna można uprać w wyższej temperaturze – 60°C.

Aby wysuszyć zasłony, najlepiej po prostu powiesić je na oknie. Dzięki temu wyprostują się i nie będą miały brzydkiego zagniecenia, jakie na pewno zostawiłby sznur lub suszarka.

Jeśli prasowanie zasłon w domu nastręcza trudności, najlepszą opcją jest zaniesienie ich do magla.

(materiał partnera)