Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

IMGW ostrzega o bardzo wysokim ciśnieniu atmosferycznym. To wyjątkowe zjawisko!

Zdjęcie aktualności IMGW ostrzega o bardzo wysokim ciśnieniu atmosferycznym. To wyjątkowe zjawisko! fot. WRFM

Nawet do 1050 hektopaskali mogą pokazać jutro barometry na terenie Polski. Taką wartość ciśnienia przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To niezwykłe zjawisko zdarza się raz na kilka/kilkanaście lat. 

Na terenie Wielkopolski i województwa kujawsko - pomorskiego IMGW przewiduje, że na barometrach zobaczymy maksymalnie do 1045 hektopaskali. Osoby wrażliwe na wahania ciśnienia już w niedzielę mogły poczuć zmianę. znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie - czytamy w komunikacje IMGW. W niedzielne popołudnie barometry w regionie wskazywały 1033 hektopaskale. 

W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu - informuje IMGW.

Dotychczas największą wartość barometry pokazały w 1997 roku w Suwałkach. Było to 1054 hektopaskale. 

(Maciej Januchowski)