Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Gnieźnieński samorząd dostanie pieniądze z Ministerstwa Cyfryzacji na walkę z cyberprzestępczością.

Zdjęcie aktualności Gnieźnieński samorząd dostanie pieniądze z Ministerstwa Cyfryzacji na walkę z cyberprzestępczością. fot. Magdalena Borowska

Wielkopolska Izba Gospodarcza, wspólnie z Instytutem Kultury Europejskiej, zorganizowała debatę na temat sztucznej inteligencji. Zaproszenie skierowano do placówek oświatowych, przedsiębiorców i samorządowców. Wśród poruszanych zagadnień były szanse i zagrożenia, jakie niesie za sobą AI. Omówiono także sposoby przygotowania się instytucji publicznych na ewentualne cyberataki. Niestety taki scenariusz jest coraz bardziej realny, mówi Dariusz Standerski wiceminister cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło program Cyberbezpieczny Samorząd, z którego między innymi gnieźnieńskie samorządy otrzymają ponad dwa i pół miliona złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje w systemy cyberbezpieczeństwa, w sprzęt i kompetencje. Duży nacisk kładziony jest właśnie na szkolenia.

Do tej pory systemy wykrywania zagrożeń odnotowywały próby atakowania serwerów, wyłudzenia danych i kradzież pieniędzy. W wielu przypadkach do przestępstw dochodzi przez niefrasobliwość i nieostrożność osób, które zbyt łatwo ufają wiadomościom tekstowym i mailowym. Systemy AI odpowiednio stosowane mogą wiele spraw ułatwić i wspomóc działalność człowieka. Niestety, potencjał sztucznej inteligencji wykorzystywany jest także w niewłaściwy sposób, również w polityce.

Resort opracowuje też regulacje, które mają takie praktyki jak najszybciej lokalizować i zwalczać. Takie narzędzia mają być gotowe do końca tego roku.