Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odniosła się pozytywnie  w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-11

Zdjęcie aktualności Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odniosła się pozytywnie  w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-11 fot. WRFM

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odniosła się pozytywnie  w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-11. Mieszkańcy byli przeciwni,  by droga zaburzyłaby przyrodę wokół Gontyńca. To kulminacja pasma  wzgórz morenowych Wysoczyzny Chodzieskiej, położona 5 km na zachód od  Chodzieży, będąca najwyższym punktem Pojezierza Wielkopolskiego.  GDDKiA podjęła stosowne kroki, aby wprowadzić korektę przebiegu  wariantów 1a i 2 w celu ochrony tych terenów, co skutkuje tym, że dwa  ważne punkty tego terenu, czyli osady Papiernia i Trojanka -  nie są  już zagrożone.

Obecnie Generalna Dyrekcja znajduje się w fazie przygotowywania  najkorzystniejszych rozwiązań pod kątem technicznym, ekonomicznym,  społecznym oraz środowiskowym. Jak informuje portal chodziez.naszemiasto.pl droga ekspresowa S11 ma  łączyć Pomorze Środkowe (Koszalin) z aglomeracją Śląską. Ma mieć 600  kilometrów długości. Obecnie gotowe jest 120 km, kolejne 32 km w  realizacji, a na 48 km ogłoszono przetargi.

W Wielkopolsce S11 połączy drogą szybkiego ruchu następujące miasta:  Okonek - Jastrowie - Piła - Ujście - Oborniki - Poznań - Jarocin -  Ostrów Wielkopolski - Kępno. Dziś gotowych jest 76 km nowej trasy. Dwa  znajdują się w okolicy Poznania i wyprowadzają ruch na północ i  południe od miasta z autostrady A2. Dodatkowo zbudowane są trzy  obwodnice: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i pierwszy etap obwodnicy  Kępna. W realizacji jest drugi odcinek i ma być gotowy jesienią  przyszłego roku.

(Alicja Tylkowska)