Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i 104 rocznica wybuchu powstania

Zdjęcie aktualności Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i 104 rocznica wybuchu powstania fot. WRFM

Dziś obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W wielu miejscach, na których toczyły się walki o wolność Polaków odbędą się uroczystości, podczas których oddany zostanie hołd powstańcom wielkopolskim. Główne uroczystości zaplanowano w Poznaniu przed poznańskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich o godzinie 16.40. Wcześniej władze samorządu województwa złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie gen. Dowbora Muśnickiego w Lusowie, na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Następnie Marszałek będzie składał kwiaty przy tablicach i pomnikach upamiętniających bohaterów tamtych dni: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.

Również w Wągrowcu dla upamiętnienia zwycięskiego zrywu władze miasta oraz delegacje złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze. Uroczystość zaplanowano na godzinę 17.30 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Godzinę później w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych powstańców wielkopolskich.

Obchody w gminie Damasławek potrwają dwa dni. Dziś w południe nastąpi złożenie wiązanek pod obeliskiem upamiętniającym wybuch Powstania Wielkopolskiego w Kozielsku. Natomiast jutro o 17.00 zaplanowano mszę w kościele w Damasławku, o 18.00 marsz powstańczy ulicami miasta, kwadrans później złożone zostaną kwiaty pod tablicą przy urzędzie gminy, a o 18.30 nastąpi przemarsz do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano apel i uroczystą wieczornicę.

W Mieścisku o godzinie 12.00 odbędzie się okolicznościowy apel przy obelisku Powstańców Wielkopolskich, a o godzinie 18.00 zaplanowano koncert pod tytułem "Gdy Szedłem raz od warty".

W Kcyni o godzinie 10.00 zaplanowano mszę, a godzinę później uroczystości na nowym cmentarzu. Tam odbędzie się apel pamięci, odsłonięcia masztu w ramach programu "podbiało-czerwoną" oraz składane będą kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie rozpocznie się od złożenia kwiatów przez władze miasta w miejscach spoczynku poległych powstańców na cmentarzu w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz pod pomnikiem w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu. W Muzeum Ziemi Szubińskiej można zobaczyć wystawę pod tytułem "szlakiem bitew murali frontu północnego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919".

W Gnieźnie świętować będę w środę. 28 grudnia związany jest z wyzwoleniem miasta, dlatego na ten dzień zaplanowano uroczystości. Na godzinę 10.00 w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła zaplanowano mszę,a po niej zapalone zostaną znicze na grobach powstańców na Akropolu Bohaterów. O 11.00 zebrani staną do apelu ku czci poległych i walczących o wolność. Na godzinę 12.30 przewidziano uroczystą sesję Rady Miasta Gniezna w Starym Ratuszu. Zarówno dziś jak i jutro w Domu Powstańca Wielkopolskiego w Gnieźnie prezentowana będzie wystawa oraz zorganizowane zostaną warsztaty dla najmłodszych. W oba te dni instytucja będzie czynna w godzinach 12.00 - 20.00. W Centrum Kultury "Scena to dziwna" zapanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego i Solistów. Początek o godzinie 17.00.

(Maciej Januchowski)