Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Dziś 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Zdjęcie aktualności Dziś 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego fot. gov.pl/web/meksyk

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Oficjalne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowało w sobotę spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent wręczył uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.

Dziś również w regionie odbywają się uroczystości związane z 78. rocznicą Powstania Warszawskiego. W Damasławku na cmentarzu o godzinie 17.00 przy miejscu pochówku powstańca warszawskiego ks. Zbigniewa Drzewickiego złożone zostaną wiązanki kwiatów przez władze powiatu wągrowieckiego oraz gminy Damasławek. Z kolei w Gnieźnie o godz. 16:30 na skwerze przy Szkole Podstawowej nr 9 rozpocznie się uroczystość związana z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, później nastąpi przemarsz na Skwer Orląt Lwowskich, gdzie od 16:45 rozpocznie się dalsza część uroczystości prowadzona przez harcerzy. M.in. w Wągrowcu punktualnie o godzinie 17.00 zawyją syreny alarmowe, by oddać cześć poległym powstańcom warszawskim. Ich sygnał będzie trwał minutę.

(opr. M. Januchowski)