Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Drugi raz spotkali się powiatowi i gminni samorządowcy w sprawie uregulowania zasad funkcjonowania lokalnego transportu publicznego

Zdjęcie aktualności Drugi raz spotkali się powiatowi i gminni samorządowcy w sprawie uregulowania zasad funkcjonowania lokalnego transportu publicznego fot. WRFM

Drugi raz spotkali się powiatowi i gminni samorządowcy w sprawie uregulowania zasad funkcjonowania lokalnego transportu publicznego. Przedstawiciele miast i gmin zobowiązali się do wyłożenia pieniędzy na przeprowadzenie społeczno-ekonomicznej analizy, a także finansowej symulacji określających skalę wydatków i zagrożenia związane z przystąpieniem do zorganizowanie takowego transportu.  


Celem nadrzędnym jest udoskonalenie istniejącej sieci komunikacyjnej oraz jej dostępności dla wszystkich mieszkańców powiatu. Analiza obejmie również ulgi z tytułu zakupu biletów.


Podczas poprzedniej narady przedstawiono warianty obsługi komunikacji zbiorowej. Zdaniem pracownika firmy konsultingowej są trzy opcje. Przejściowa, w której powołana będzie specjalna komórka, a rozliczeniami i kwestiami prawnymi zajmą pracownicy starostwa.
Kolejne dwa warianty to przekazanie starostwu organizacji transportu. Różnica polega jedynie na tym, że druga opcja zakłada pozostawienie gminom własnych sieci komunikacyjnych. Połączenie organizowane przez powiat tylko by je konsolidowały.


W trzecim wariancie dochodzą szkolne połączenia gminne, która mają podlegać starostwu. Powstaną wtedy dodatkowe linie dowożące dzieci do oświatowych placówek. Reasumując chodzi o dopasowanie międzygminnej komunikacji tak aby zapewnić uczniom dojazd i powrót ze szkoły. Gminy będą jednak miały możliwość wyboru analizując opcję pod względem ekonomicznym.

(Cezary Kucharski)