Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Do środy obowiązuje pierwszy stopień alarmowy. Takie zarządzenie wydał premier

Zdjęcie aktualności Do środy obowiązuje pierwszy stopień alarmowy. Takie zarządzenie wydał premier fot. WRFM

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające od minionego czwartku do środy pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz ALFA-CRP na obszarze całego kraju.

Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny. Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień alarmowy ALFA jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Podczas jego obowiązywania wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład na nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Stopień alarmowy ALFA-CRP jest pierwszym w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

(UM Wągrowiec)