Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Awaria telefonu — pierwsza pomoc i skuteczne metody na odzyskanie danych

Zdjęcie aktualności Awaria telefonu — pierwsza pomoc i skuteczne metody na odzyskanie danych fot. materiały prasowe

W dzisiejszych czasach telefony i smartfony są nieodłącznym elementem naszego życia. Służą nie tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości, ale także do przechowywania cennych danych, takich jak zdjęcia, kontakty, dokumenty i wiele innych. Dlatego, kiedy nasz telefon odmawia posłuszeństwa, może to być prawdziwy koszmar. Jaka jest pierwsza pomoc w przypadku awarii telefonu i czy istnieją metody, które pomogą w odzyskaniu cennych danych?

Jak dochodzi do awarii?

Uszkodzenie telefonu może mieć różne przyczyny, od tych związanych z wadą fabryczną, po skutki wynikające z nieostrożnego obchodzenia się z naszym sprzętem. Mechaniczne uszkodzenia zdarzają się na przykład, gdy telefon wypadnie z kieszeni, co jest sytuacją, którą wielu z nas zapewne już przeżyło. Chociaż dobrze dobrane etui może pomóc w ochronie przed wstrząsami, to upadek z dużej wysokości często prowadzi do uszkodzeń. Obtłuczenie obudowy czy pęknięty wyświetlacz nie zagrażają naszym danym, jednak wewnętrzna struktura smartfona bywa wrażliwa na wstrząsy i może powodować szereg strat.

Z kolei jednym z przykładów awarii telefonu z utratą danych bez fizycznego uszkodzenia może być awaria oprogramowania. Oto scenariusz: Twoje urządzenie mobilne działało normalnie, ale nagle zaczęło się dziwnie zachowywać. Ekran stał się niewrażliwy na dotyk, a telefon zaczął się często zawieszać i restartować samoczynnie. Ostatecznie, telefon nie uruchamia się w ogóle. W takim przypadku może to być spowodowane uszkodzeniem systemu operacyjnego lub innego oprogramowania na urządzeniu. 

Pierwsza pomoc — Co zrobić po awarii telefonu?

Co zrobić, jeśli telefon ulegnie awarii? Wszystko zależy od jej przyczyny. 

  1. Jeżeli dojdzie do zalania telefonu, pod żadnym pozorem nie próbuj go włączać ani suszyć w wysokiej temperaturze, ponieważ możesz w ten sposób doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Najlepiej udać się do najbliższego renomowanego serwisu.
  2. Jeżeli masz problem z wydajnością lub telefon się zawiesił możesz spróbować zresetować urządzenie. W większości przypadków długie przytrzymanie przycisku zasilania lub kombinacja przycisków może pomóc w ponownym uruchomieniu telefonu.
  3. Coś, co wyglądało na awarię telefonu może czasem być wynikiem tak prozaicznej rzeczy jak niski poziomu baterii. Upewnij się, że telefon jest naładowany lub podłącz go do ładowarki. Jeśli problem wydaje się związany z określoną aplikacją, spróbuj ją odinstalować lub wyłączyć.

Jeśli awaria jest poważniejsza i nie możesz samodzielnie naprawić problemu, a ważne dane, które są Ci potrzebne, zostały w niedziałającym telefonie, warto skorzystać z kilku metod na odzyskanie danych.

Odzyskiwanie utraconych danych

Istnieje kilka sposobów na odzyskiwanie plików, które znajdują się w urządzeniu.

  • Kopia zapasowa w chmurze: Jeśli wcześniej utworzyłeś kopię zapasową danych na chmurze (np. Google Drive, iCloud), możesz je odzyskać po zalogowaniu się na konto.
  • Przywracanie z kopii bezpieczeństwa: Jeśli korzystasz z systemu Android lub iOS, istnieje możliwość przywrócenia danych z wcześniej utworzonych kopii bezpieczeństwa. W przypadku Androida jest to Google Backup, a w przypadku iOS - iCloud.
  • Korzystanie z pomocy profesjonalistów: Jeśli awaria telefonu jest zbyt poważna i nie posiadasz danych w chmurze ani kopii bezpieczeństwa, warto skonsultować się z profesjonalistami od odzyskiwania danych. 

Przykładem firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych urządzeń, mogącej pomóc w trudniejszych przypadkach, jest Datalab.pl. Siedziba i laboratorium danych znajduje się w Poznaniu, ale swój telefon możesz wysłać do nich z terenu całej Polski — albo korzystając z bezpłatnej usługi Zamów Kuriera, albo dostarczając telefon do punktu partnerskiego Komputronik. Szybka diagnostyka i dokładny raport to z pewnością zalety korzystania z usług ekspertów z DATA Lab.

Awaria telefonu może być stresującym doświadczeniem, ale z odpowiednimi środkami ostrożności i wiedzą na temat odzyskiwania danych, można minimalizować ryzyko utraty cennych informacji. Warto być przygotowanym i zawsze dbać o bezpieczeństwo swoich danych.

(materiał partnera)