Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Arcybiskup gnieźnieński apeluje do wiernych o modlitwę o pokój

Zdjęcie aktualności Arcybiskup gnieźnieński apeluje do wiernych o modlitwę o pokój fot. Archidiecezja Gnieźnieńska

Abp Wojciech Polak ponownie apeluje o modlitwę w intencji pokoju i pomoc ukraińskim uchodźcom. Na czas Wielkiego Postu udziela też pozwolenia na odprawianie Mszy św. z formularza o pokój. Metropolita gnieźnieński wystosował list do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej. - Zapewne nikt z nas nie przypuszczał, że podobne tragedie są możliwie w XXI wieku, po tym, czego doświadczyła ludzkość, a zwłaszcza Europa, w czasie II wojny światowej. - pisze arcybiskup Polak i dodaje - Jeszcze raz zwracam się do wszystkich Diecezjan z gorącym apelem o podjęcie modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, a także o niesienie konkretnej pomocy uchodźcom przybywającym do naszego kraju. Proszę, aby w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze święte o pokój oraz odmawiano suplikacje. Ponadto abp Wojciech Polak uczestniczył w niedzielę w greckokatolickiej liturgii celebrowanej dla Ukraińców w jednym z kościołów Inowrocławia.

Prymas podkreślił również, że wraz z wołaniem o pokój modli się również o to, „abyśmy tu, w Polsce, w naszej archidiecezji, w naszych miastach i wioskach, podołali teraz i przyjęli tych wszystkich, którzy przychodzą, którzy coraz licznej przybywają do nas, uciekając przed bombardowaniem i śmiercią”.

Komunikat Prymasa Polski do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej

Drodzy Siostry i Bracia

Od kilku dni żyjemy w cieniu wojny. Z niepokojem i niedowierzaniem śledzimy wydarzenia za naszą wschodnią granicą, gdzie trwają walki i spadają bomby, gdzie giną niewinni ludzie. Zapewne nikt z nas nie przypuszczał, że podobne tragedie są możliwie w XXI wieku, po tym, czego  doświadczyła ludzkość, a zwłaszcza Europa, w czasie II wojny światowej. I choć z lękiem myślimy, że to, czego jesteśmy świadkami, może przerodzić się w kolejną wojnę o zasięgu europejskim, a nawet światowym, choć czujemy się wobec tego zagrożenia bezradni, nie upadajmy na duchu i nie bądźmy obojętni. Od kilku dni trwamy na modlitwie za Siostry i Braci Ukraińców. Myślą, słowem, solidarnością, wieloma drobnymi gestami jesteśmy z tymi, którzy z odwagą i determinacją bronią suwerenności i niepodległości swojego kraju. Otwieramy nasze serca i nasze domy dla tych, którzy uciekając przed wojną, szukają u nas bezpieczeństwa i schronienia i to schronienie znajdują. Już dziś dziękuję za każdy gest solidarności i pomocy – za modlitwy, zbiórki rzeczowe, gotowość przyjęcia potrzebujących. Proszę, nie ustawajmy w tej pomocy. Jeśli coś możemy zrobić wobec potęgi zła, to właśnie ofiarować modlitwę i dobro.

Jeszcze raz zwracam się do wszystkich Diecezjan z gorącym apelem o podjęcie modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, a także o niesienie konkretnej pomocy uchodźcom przybywającym do naszego kraju. Proszę, aby w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze święte o pokój oraz odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu udzielam wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować Mszę świętą z formularza o pokój.  Proszę Was, Siostry i Bracia, abyśmy gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, upraszając powstrzymanie działań wojennych. Proszę również o modlitwę w rodzinach i o wystawianie zapalonych świec w oknach w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Kto może i jest gotowy pomóc niech włączy się w wolontariat. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej www.caritas.gniezno.pl uruchomiła specjalny formularz, gdzie można zgłosić gotowość pomocy – noclegu, transportu, pomocy rzeczowej, ale także pomocy psychologicznej i prawnej. Pomoc materialna będzie przekazywana poszkodowanym przez Caritas i inne organizacje.

Modlę się za wszystkich, którzy podejmą ten apel i za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy służą sprawie pokoju.

Wszystkim z serca błogosławię

abp. Wojciech Polak

Prymas Polski

(Maciej Januchowski)