Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

68 proc. z nas uważa Wielkanoc za święta rodzinne. Dla 44 proc. są one przeżyciem religijnym

Zdjęcie aktualności 68 proc. z nas uważa Wielkanoc za święta rodzinne. Dla 44 proc. są one przeżyciem religijnym fot. WRFM

68 proc. z nas uważa Wielkanoc za święta rodzinne. Dla 44 proc. są one przeżyciem religijnym, a 38 proc. traktuje je jako miłą tradycję – wynika z badania CBOS-u. Wielkanoc jako przede wszystkim przeżycie religijne traktują częściej kobiety, osoby starsze, mieszkające w mniejszych miejscowościach i wyznające prawicowe poglądy. Wykazano też, że co piąty z nas nie uczestniczy w ogóle w religijnych praktykach wielkanocnych. Być może zmieni się to za sprawą obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, a którzy Wielkanoc będą obchodzić tydzień później.

Ukrainka przebywająca w Wągrowcu powiedziała, że w ich tradycji, z racji wyznania prawosławnego, święta odbywają się tydzień po celebracji przez katolików, czyli, w tym roku, 24 kwietnia. Jednak obchodzi się je podobnie, czyli także maluje się pisanki oraz piecze świąteczne ciasta. Mieliśmy również okazję zapytać o celebrację świąt świadków Jehowy.

Tegoroczne badanie pokazało, że wśród katolików spadła o 5 procent liczba osób, która święci pokarmy, trzy procent mniej dzieli się jajkiem oraz dwa procent wysyła życzenia SMS-owo lub przez internet.

(opr. M. Januchowsi, A. Tylkowska)